poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Pod kontrolą

pod_kontrola_twoja_droga

W co inwestować energię?


Potrzeba kontroli należy do naszej natury. Chcemy mieć wpływ na swoje życie i otoczenie. Kiedy nad czymś panujemy czujemy się bezpieczniej. Warto zbadać, na co możemy wpływać i tam kierować swoją energię.  
Kiedy pojawia się jakiś problem do rozwiązania, odpowiedz sobie na pytania: 
  • Co mogę zrobić? Szybka analiza sytuacji doprowadzi Cię do opracowania strategii działania. Jeśli w głowie nie pojawia się żaden plan, możesz odłożyć problem w czasie (co pozwoli na nabranie dystansu) lub poprosić kogoś o wsparcie.
  • Kiedy to zrobię? Umiejscowienie działania w czasie pomoże Ci zarządzać energią. Określ, kiedy zamierzasz się angażować w rozwiązanie problemu, co konkretnie będziesz robić. 
  • Co mogę zrobić teraz? Jeśli w danej chwili nie masz możliwości działania to nie kieruj tam swojej uwagi. 
  • Jaki mam wpływ na inne osoby, które są zaangażowane? Może rozwiązanie problemu nie należy do Ciebie? Rozgranicz odpowiedzialność swoją i innych osób.
  • Co się stanie jeśli teraz nic z tym nie zrobię? Jak długo wytrzymam w tej sytuacji? To pytanie pozwoli ocenić, czy warto podejmować wysiłek. Silna motywacja zmiany pozwoli Ci skuteczne działać.
  • Czego potrzebuję, żeby sobie poradzić w tej sytuacji? Jest to pytanie o zasoby wewnętrzne (np. odwaga, optymizm, pewność siebie, wytrwałość poświęcenie, siła fizyczna) i zewnętrze (np. informacja, porada, wsparcie, akceptacja, pieniądze). Możesz przemyśleć, jak pozyskasz zasoby potrzebne do skutecznego rozwiązania. 
Rozważania te sprowadzają się do stwierdzenia, że warto przy rozwiązywaniu problemów skupić się na możliwościach działania w danej chwili.  

Myślenie o problemach


Podjęcie działania wymaga mobilizacji sił. Co zrobić kiedy ich brakuje, kiedy motywacja jest zbyt niska? Możesz przyjrzeć się temu, co pochłania najwięcej energii w ciągu dnia. Jakie są Twoje główne zajęcia w ciągu? Na co przeznaczasz swój czas? O czym najczęściej myślisz?
Być może odkryjesz, że w Twoich myślach są obecne wyzwania na które nie masz w danej chwili wpływu. Analizowanie problemów, kiedy nie ma żadnej możliwości wpływu na sytuację, prowadzić może do frustracji, narastania napięcia i lęku. Odczuwasz wtedy stres i napięcie z powodu bezradności. Czujesz się sparaliżowany, bezsilny.  Pytanie, jak kierować uwagę na te obszary, gdzie mamy wpływ na rzeczywistość. Najważniejsza jest Twoja decyzja. 
Pomyśl, na ile Twoje myśli sprzyjają osiągnięciu celu, na ile Ciebie wspierają, wydobywają Twój potencjał. Na ile analizowanie problemu przekłada się na znalezienie rozwiązania. Stwórz warunki, w których będziesz działał efektywnie. Jest to kwestia indywidualna, Twoja droga do mobilizacji energii. Odpowiednie warunki mogą oznaczać np. zwolnienie tempa, odprężenie ciała (herbata, oddech świeżym powietrzem, chwila intensywnego ruchu), rozmowę ze wspierającą osobą, spontaniczną podróż, trening fizyczny. 
To czemu dajesz uwagę rośnie. Im dłużej myślisz o sytuacji, która powoduje Twój lęk, tym wydawać się ona może trudniejsza. Im bardziej z czymś walczysz pod presją, tym jest Ci trudniej zachować spokój. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest odpuszczenie. Zlekceważenie przeciwnika odbierze mu moc panowania nad Tobą. Zostawienie jakiegoś problemu może pozwolić spojrzeć na niego później z innej perspektywy. 
pod_kontrola2_twoja_droga

Poczucie winy


Inną wersją myślenia o problemach jest wracanie do przeszłości, rozpamiętywanie popełnionych błędów, analizowanie. Co to daje? Jaką masz z tego korzyść? Co stracisz, kiedy przestaniesz pławić się w poczuciu winy? 
Poczucie winy pełni ważną funkcję. Jest cennym źródłem informacji, np. o tym, że jakieś potrzeby, nasze lub innych zostały zaniedbane, o tym że popełniliśmy błąd, że przeoczyliśmy coś ważnego, że postąpiliśmy wbrew sobie. Mając tego świadomość możemy w przyszłości reagować inaczej lub pracować nad sobą w obszarach, które wymagają zmiany. Wykorzystajmy wartość informacyjną poczucia winy i nie nadawajmy mu większej wagi niż ma. To ona ma być na naszych usługach, nie odwrotnie.
Ograniczanie myśli o przeszłości sprawi, że będziesz musiał zająć się chwilą, która trwa. Będziesz zajmować się działaniami, jakie teraz leżą w zasięgu Twoich możliwości. Będziesz wyciągać wnioski zamiast karać siebie za błędy.

Skuteczność działania


1. Przypomnij sobie jaki jest Twój cel.
2. Skup energię tam, gdzie masz wpływ i możliwość działania.
3. Sprawy poza Twoją kontrolą odłóż w czasie lub poproś kogoś o wsparcie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz