wtorek, 4 października 2016

Nieważne co jesz


Nieważne co jesz

Chcemy być silni, pełni energii, piękni. Pracujemy na rzecz przestrzegania zbilansowanej diety, żeby być w dobrej formie jak najdłużej. Szukamy informacji na temat tego, które pokarmy powinniśmy wybierać i staramy się stosować do przyjętych zasad. Dlaczego tak trudno o efekty? Jeśli jesteśmy tym co jemy, zmiana nawyków powinna być lekarstwem na nasze problemy.


Naturalna dieta może jednak być problemem dla organizmu, który jest wyniszczony. Tylko układ trawienny, który jest zdrowy wykorzystuje w pełni składniki odżywcze z pożywienia. Nasze ciało to układ zależnych systemów. Poszczególne organy nawzajem wspierają swoje funkcjonowanie. Jeden chory narząd rzutuje na inne. Patrząc z szerszej perspektywy, nasze ciało, psychika i dusza stanowią całość. Problemy somatyczne mogą wynikać z tego, co dzieje się w naszej psychice. 
Odżywianie to temat rzeka. W moim życiu dieta często odgrywała zbyt wielką rolę. Przez lata bezskutecznie walczyłam o zdrowie poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Wysiłki nie przynosiły rezultatów. Niedowaga, połączona z dolegliwościami układu trawiennego pogłębiała wyniszczenie organizmu. Stres, jaki mi wtedy towarzyszył, tylko utrudniał dochodzenie do równowagi. Błędne koło. Im bardziej skupiałam się na diecie, tym większe problemy miałam z tym, żeby jeść w zgodzie ze sobą (a więc zgodnie z naturą). Należało wsłuchać się w organizm i zadbać o jego potrzeby, a nie poszukiwać złotych rad i środków. Troska o zdrowie to zadanie na całe życie. Nie ma dróg na skróty, tabletek i produktów "superfood", które szybko poprawią samopoczucie i stan zdrowia.
Bogatsza o doświadczenie chciałabym podzielić się odkryciem z innymi cierpiącymi. Przez lata zmagania się ze swoim organizmem nauczyłam się, że warto słuchać siebie, swojego ciała. Kluczem jest znalezienie źródła choroby. Co jeszcze mogę Ci przekazać? Dowiedziałam się, jak ważną rolę w utrzymywaniu zdrowia odgrywają jelita. Postaram się w skróconej formie przekazać wnioski z przeglądu książek i artykułów na ten temat. W zakładce odżywianie zamieszczę posty, gdzie znajdziesz rozwinięcie tematu.

Jak wykorzystywany jest pokarm?

Pokarm z żołądka powinien w całości trafić do jelit, gdzie ulega dalszej obróbce. To tutaj dzięki enzymom zostaje dalej spożytkowany i rozłożony na czynniki pierwsze. Tu zostają wchłonięte składniki potrzebne do życia W jelitach zachodzi produkcja niezbędnych substancji, m.in. hormonów tkankowych czy witamin (np. z grupy B, witaminy K). Warunkiem jest posiadanie prawidłowej flory bakteryjnej (u zdrowego człowieka ok.1,5 kg bakterii).  Problemy wynikające z niewłaściwej flory w jelitach to m.in. nietolerancje pokarmowe, których następstwem jest zespół przepuszczalnego jelita i będące tego następstwem niedobory pokarmowe. Możemy inwestować w ekologiczne pożywienie i najdroższe suplementy, ale jeśli nasz układ trawienny ma problemy z przyswajaniem, nie będzie mieć to wpływu na stan naszego zdrowia. To jest jak nalewanie wody do dziurawego wiadra. 


Zdrowe jelita

Sposobem na przywrócenie prawidłowej pracy układu trawiennego jest przejęcie odpowiedzialności za swoje zdrowie. Przyswajalność składników odżywczych można zwiększyć poprzez:
  • staranne dobieranie pokarmu, umiar w jedzeniu,
  • slow eating - długie przeżuwanie powoduje produkcję kwasu solnego,
  • ograniczenie innych aktywności podczas jedzenia  - posiłek bez telewizora, radia, komputera, telefonu,
  • kurację z wykorzystaniem kapusty białej, zarówno surowej jak kiszonej  (zbawienne działanie na zdrowie zawdzięcza zawartości L-glutaminy, witaminy U, działa antyzapalnie, gojąco, normalizuje soki żołądkowe i pracę jelit),
  • w przypadku poważniejszych schorzeń – post, z uwzględnieniem etapu przygotowania i etapu wychodzenia z postu.
c.d.n. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz